wirtualna asystentka - laptop - kawa - notes

Wirtualna asystentkaSkoro czytasz ten artykuł to znaczy, że jej szukasz . Jak wybrać tę jedną perełkę? Na co zwrócisz uwagę, jeśli chcesz znaleźć taką prawą rękę, z którą będziesz mogła konie kraść i przenosić góry? Jak znaleźć taką, która okaże się niezawodna i uczciwa, jednym słowem — idealna? Oto kilka moich wskazówek

Poszukaj specjalistki

U wielu wirtualnych asystentek różnorodność zadań, jakie realizują, jest na pierwszy rzut oka imponująca. Od odbierania telefonów, przez odpisywanie na maile klientów, tworzenie stron w WordPressie, ogarnianie automatyzacji w programach mailingowych, prowadzenie kont w social mediach, po jeszcze 20 innych. I pewnie Cię kusi, żeby znaleźć taką osobę „od wszystkiego”. 

Ale… czy gdyby bolał Cię brzuch, wolałabyś iść do lekarza, który leczy brzuchy od 30 lat, czy takiego, który zna się na wszystkim po trochu?  No właśnie, z wirtualnymi asystentkami jest tak samo. Specjalizacja jest ważna. Dlatego lepiej wybierz taką, która oferuje mniejszy zakres usług, ale zna się na rzeczy i swoją pracę wykonuje dokładnie. Lepiej jest znaleźć np. dwie wirtualne asystentki — ekspertki w swoich dziedzinach.

Zapytaj o case study

Dlaczego? Zweryfikujesz w ten sposób doświadczenie tej konkretnej wirtualnej asystentki. Sprawdź, czy potencjalna prawa ręka rozwiązywała problemy podobne do Twoich. Zapytaj o przykład sytuacji, z jaką musiała sobie poradzić, oraz o to, jak ją rozwiązała.  Jeśli zna temat i robiła już podobne rzeczy, odpowie bez problemu. Jeśli nie wykonywała dotąd takiego zadania i powie Ci, że wcześniej tego nie robiła, to też plus dla niej za szczerość. 

Poproś o wykonanie próbnego zadania 

Jest to najlepszy sposób sprawdzenia kompetencji danej kandydatki. Zadaj jej zadanie próbne do zrobienia. Ale pamiętaj, jeśli prosisz o wykonanie czegoś, co potem wykorzystasz, to zapłać za to. Nikt nie lubi pracować za darmo, zwłaszcza jeśli ktoś korzysta z efektów jego pracy. Umów się z wirtualną asystentką na kwotę, która dla Was obu będzie okej. 

Jeśli masz wątpliwości i nie jesteś w 100% pewna, jak będzie wyglądała współpraca między Wami, ale chciałabyś spróbować, to możesz wykupić pakiet próbny. Większość wirtualnych asystentek ma w swojej ofercie pakiet startowy lub mini. Wykupujesz kilka godzin, zazwyczaj jest ich 5, i zlecasz zadania. W ten sposób dowiesz się, jak pracuje asystentka oraz jak Wam się współpracuje.

Sprawdź, czy jest terminowa

Deadline w tym zawodzie to coś oczywistego. Po co Ci współpraca z osobą, która nie wywiązuje się z terminów? 

Już podczas rozmowy online możesz sprawdzić, czy potencjalna asystentka jest punktualna. Jeśli spóźni się na spotkanie, to jest to już dla Ciebie pierwszy sygnał alarmowy. Tak samo z zadaniem próbnym. Jeśli nie odda go w umówionym terminie, to chyba nie jest to ktoś, z kim chcesz pracować.

Przyjmij zaproszenie na kawę — wirtualną! 

Większość zdalnych asystentek oferuje bezpłatne, przeważnie 30-minutowe konsultacje. Nie martw się, taka rozmowa do niczego Cię nie zobowiązuje.  Nie będziesz musiała od razu podpisywać umowy. To spotkanie jest dla Ciebie. Ma ono dać Ci pewność, że osoba, z którą rozmawiasz, jest tym, kogo szukasz. Rozmowa ta odbywa się za pomocą aplikacji Zoom lub innego komunikatora. Skorzystaj z niej. Dlaczego? Bo jest to idealny sposób, abyś poznała kandydatkę. Już podczas pierwszego spotkania ocenisz, jak Wam się rozmawia, czy masz z nią flow i czy nadajecie na tych samych falach. A przecież chcesz pracować z asystentką, z którą będziesz się świetnie dogadywać, prawda?  

Ta zdalna kawa to również doskonały sposób, żebyś dopytała o sprawy, co do których masz wątpliwości. Pytaj o wszystko, co jest dla Ciebie niejasne. Tylko w ten sposób ocenisz, czy kandydatka na Twoją wirtualną asystentkę zna temat od podszewki.  

A może umówisz się ze mną na taką wirtualną kawę? Ty mi powiesz, jakie cele biznesowe chciałabyś osiągnąć, a ja Ci powiem, jak mogę Ci w tym pomóc. Przekonaj się, czy Twoją idealną wirtualną asystentką jestem ja. Co Ty na to? Jeśli masz ochotę na takie konsultacje to, tutaj możesz się na nie zapisać. 

Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego tekstu wiesz już, na co zwrócić uwagę, szukając swojej idealnej prawej ręki. Nie zrażaj się, jeśli pierwsza asystentka, którą zatrudnisz, nie będzie tą właściwą. Znalezienie swojej idealnej wirtualnej pomocy może trochę potrwać. Jestem pewna, że w końcu trafisz na osobę, która będzie doskonałym dopełnieniem Twojego biznesu. 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *